  • DMT10H014LSS-13
DMT10H014LSS-13
advertisement
Manufacturer No:
DMT10H014LSS-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMT10H014LSS-13
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DMT10H014LSS-13
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 15m Ω @ 20A, 10V ±20V 1871pF @ 50V 33.3nC @ 10V 100V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8235
Step5Bar-code shipping tag
DMT10H014LSS-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.2W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    15m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1871pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8.9A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    33.3nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    8.9A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.018Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    54A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V