  • DMTH10H015LK3-13
DMTH10H015LK3-13
advertisement
Manufacturer No:
DMTH10H015LK3-13
HK JDW NO:
233-DMTH10H015LK3-13
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
DMTH10H015LK3-13
Description:
MOSFET NCH 100V 52.5A TO252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMTH10H015LK3-13
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.1W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    15m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1871pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    52.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    33.3nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    52.5A
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    37.1A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.018Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    50A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V