  • IPD65R600C6BTMA1
IPD65R600C6BTMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD65R600C6BTMA1
HK JDW NO:
376-IPD65R600C6BTMA1
Datasheet:
IPD65R600C6BTMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 600m Ω @ 2.1A, 10V ±20V 440pF @ 100V 23nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
IPD65R600C6BTMA1 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 142 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 440pF @ 100V maximal input capacitance.Its continuous drain current is 7.3A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.When the device is turned off, a turn-off delay time of 80 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Peak drain current is 18A, which is the maximum pulsed drain current.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 12 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.The maximum dual supply voltage can be supported by 650V.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IPD65R600C6BTMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 142 mJ
a continuous drain current (ID) of 7.3A
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 18A.
IPD65R600C6BTMA1 Applications
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Uninterruptible Power Supply
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • AC-DC Power Supply
  • Power Management Functions
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Server power supplies
  • LCD/LED TV
Step5Bar-code shipping tag
IPD65R600C6BTMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 2.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 210μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    440pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    13 ns
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7.3A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    650V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.6Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    18A