  • DPC-3U30CS1X
DPC-3U30CS1X
advertisement
Manufacturer No:
DPC-3U30CS1X
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-DPC-3U30CS1X
Package:
Datasheet:
DPC-3U30CS1X
Description:
Contactor,Definite Purpose,30 A,208/240 VAC,3 Pole,Combo Screws
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-3U30CS1X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    DIN Rail
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    6.5W
  • Depth
    5.0038mm
  • Current Rating
    30A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    3
  • Contact Current Rating
    30A
  • Length
    60.325mm
  • Width
    95.5548mm