  • DQ1260-2R4M
DQ1260-2R4M
advertisement
Manufacturer No:
DQ1260-2R4M
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-DQ1260-2R4M
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DQ1260-2R4M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    13.5A
  • Inductance
    2.4 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    13.5A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    9mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    2.4 µH
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    12.8016mm
  • Width
    12.8016mm