  • DS100BR111ASQ/NOPB
DS100BR111ASQ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS100BR111ASQ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS100BR111ASQ/NOPB
Package:
24-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DS100BR111ASQ/NOPB Overview
Power buffer is packaged in 24-WFQFN Exposed Pad for convenient transportation.It has been packaged into Tape & Reel (TR) packages, so power buffer is ready to be shipped.An easy-to-adapt universal mount.On the topic of types, I would like to point out that this is a typical Buffer, ReDriver.As a result, the op amp buffer is powered by 2.375V~3.6V voltage.The output quality is maintained by collaborating between 2 channels.This facilitates CML input.There should be a setting of -40°C~85°C for the operating temperature in order to avoid any malfunctions.An operational amplifier buffer like this is targeted at SATA and other applications as well.With "DS100BR111," you will find more pin-to-pin solutions.An op amp buffer with 24 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature is 260.This splitter consists of 2.5V voltage and is able to accomplish a variety of tasks that are splittericularly demanding.There are 24 pins on it.The op amp buffers belong to the 50mA family.A Surface Mount hole is available for mounting it on a PCB or another board.
DS100BR111ASQ/NOPB Features
2 channels.
Mainly used in SATA.
DS100BR111ASQ/NOPB Applications
  • Network Switches/Routers
  • Medical
  • Add/Drop Muxes
  • Servers
  • Multidrop Buses
  • SATA SSDs or HDDs
  • Industrial/Embedded PC
  • Cellular Phone Base Stations
  • Clock Distribution
  • Backplane Interconnect
Step5Bar-code shipping tag
DS100BR111ASQ/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    5A991.B
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    SATA
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS100BR111
  • Number of Channels
    2
  • Current - Supply
    50mA
  • Input
    CML
  • Data Rate (Max)
    10.3Gbps
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Signal Conditioning
    Input Equalization, Output De-Emphasis
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm