  • LTC4300A-3CMS8#PBF
LTC4300A-3CMS8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4300A-3CMS8#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4300A-3CMS8#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC4300A-3CMS8#PBF Overview
In order to make transportation as convenient as possible, power buffer is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Currently, this power buffer is available for shipping in Tube packages.A universal mounting system for easy adaptation.When it comes to types, this is a typical Buffer, Accelerator.For the purpose of working, this op amp buffer requires 2.7V~5.5V voltage.Maintaining output quality requires cooperation between 2 channels.This facilitates 2-Wire Bus input.As a precaution, it is recommended that you set the operating temperature to 0°C~70°C in order to avoid malfunctioning.Among other applications, this operational amplifier buffer targets the I2C - Hotswap platform.To find more pin-to-pin solutions, search with "LTC4300".8 terminals are on the op amp buffer.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.3.3V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.Power buffer pinouts begin with 8 pins.2-Wire Bus capacitance for the input.8 pins are included in it.It is a 3mA op amp buffer.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.There is no point in feeding the repeter voltages above 5.5V.
LTC4300A-3CMS8#PBF Features
2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300A-3CMS8#PBF Applications
  • Desktop Computers
  • Protection Switching
  • Add/Drop Muxes
  • Medical
  • Servers
  • Digital Cross-Connects
  • Test Equipment
  • Network Switches/Routers
  • Cellular Phone Base Stations
  • SATA SSDs or HDDs
Step5Bar-code shipping tag
LTC4300A-3CMS8#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Current - Supply
    3mA
  • Data Rate (Max)
    400kHz
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Height
    860μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm