  • LTC4300A-3IMS8#PBF
LTC4300A-3IMS8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4300A-3IMS8#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4300A-3IMS8#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC4300A-3IMS8#PBF Overview
To make transportation easier, the power buffer is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).It has been packaged into Tube packages, so power buffer is ready to be shipped.There is a universal mout that makes it easy to adapt to various situations.Speaking of types, this is a typical Buffer, Accelerator.To operate, this op amp buffer needs 2.7V~5.5V voltage.To maintain quality, 2 channels work together.As a result, there is a 2-Wire Bus input that is enabled.To avoid malfunctions, you should set the operating temperature to -40°C~85°C.The operational amplifier buffer targets I2C - Hotswap applications and others.It is possible to search with "LTC4300" to get more pin-to-pin solutions for your special requirements if you are looking for some.8 terminals are on the op amp buffer.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.This splitter is supplied with 3.3V voltage, which allows it to perform a variety of demanding tasks.Pinouts of a power buffer start from the 8 pins.There is a 2-Wire Bus output from it.With 8 pins, it is connected.There are 3mA op amp buffers in it.The Surface Mount on the board allows it to be mounted on PCBs or other boards.It is not recommended to feed the repeter with a voltage higher than 5.5V.
LTC4300A-3IMS8#PBF Features
2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300A-3IMS8#PBF Applications
  • Backplane Interconnect
  • Add/Drop Muxes
  • Cellular Phone Base Stations
  • Laptop Computers (for External Video Cards)
  • Industrial Server
  • Network Switches/Routers
  • Data or Clock Signal Amplification
  • Portable IPC/HMI
  • PECL-to-LVDS Translation
  • Network Switches/Routers
Step5Bar-code shipping tag
LTC4300A-3IMS8#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
    YES
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Current - Supply
    3mA
  • Data Rate (Max)
    400kHz
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Height
    860μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm