  • DS1023S-25+T
DS1023S-25+T
advertisement
Manufacturer No:
DS1023S-25+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1023S-25+T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1023S-25+T
Description:
5V 0°C~70°C Multi-Functional Gate DS1023 16 Pin 5V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1023S-25+T Overview
In order to minimize costs, Tape & Reel (TR) is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is able to eliminate the need for this. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V~5.25V. As a mounting technique, Surface Mount has been used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. As configured, it has taps and steps of 256. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1023. The device is placed at the location of the terminals at DUAL. In order to provide unique configurations, it is equipped with 16 terminations. In order to operate, a voltage supply of 5V is provided. It uses SILICON DELAY LINE as a logic type. Based on the advanced CMOS technology, it has been developed. The subcategory Delay Lines provides all the benefits of the subcategory. Mounted in the way of Surface Mount. In order to ensure flexibility in operation, 5V is provided with a power supply. This device is designed with 16 pins arrangement. It is designed to operate with a supply voltage of 5V in specific applications.
DS1023S-25+T Features
Supply voltage at Tape & Reel (TR) volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
With 5V I/O
DS1023S-25+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1023S-25+T Delay Lines Timing ICs applications.
  • LCD Televisions
  • Switch Debouncing
  • Timing Adjustments
  • Transponder design
  • Network Hubs, Bridges, and Routers
  • Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
  • RF ATE applications
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Synchronization of clock and data
  • Aperture Centering
Step5Bar-code shipping tag
DS1023S-25+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1023
  • Function
    1-Shot, Programmable
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    80 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    60mA
  • Number of Taps/Steps
    256
  • Number of Independent Delays
    1
  • Delay to 1st Tap
    16.5ns
  • Programmable Delay Line
    YES
  • Available Total Delays
    63.75ns
  • Total Delay-Nom (td)
    76 ns
  • Tap Increment
    250ps
  • Input Frequency-Max (fmax)
    25MHz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm