  • DS1077Z-120+
DS1077Z-120+
advertisement
Manufacturer No:
DS1077Z-120+
HK JDW NO:
503-DS1077Z-120+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1077Z-120+
Description:
5V Oscillator, Fixed Frequency (Dual) Programmable Timers EconOscillator? Series DS1077 8 Pins 14.6kHz~120MHz 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1077Z-120+ Overview
It is enclosed in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging along with the digital timer. The programmable timer is set to the frequency of 14.6kHz~120MHz.It is used to pack in Tube case. There is a recommended mounting type of Surface Mount.It is possible for the programmable timer to supply a voltage of 4.75V~5.25V that can be used to operate.The type of chips can be divided into Oscillator, Fixed Frequency (Dual). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 50mA voltage. The EconOscillator? relates to the digital timer's series. It is based on DS1077. The timer clock contains 8 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5.25V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
DS1077Z-120+ Features
Operate frequency at 14.6kHz~120MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
DS1077Z-120+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1077Z-120+ Programmable Timers & Oscillators applications.
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Thermostats
  • Power-On Reset Timer
  • “Heartbeat” Timers
  • Building Automation
  • Domestic appliances
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Home Automation Sensors
  • Clutch Actuator circuit
  • White Goods
Step5Bar-code shipping tag
DS1077Z-120+
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    14.6kHz~120MHz
  • Base Part Number
    DS1077
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.25V
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Load Capacitance
    50pF