  • DS1077Z-125+
DS1077Z-125+
advertisement
Manufacturer No:
DS1077Z-125+
HK JDW NO:
503-DS1077Z-125+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1077Z-125+
Description:
5V Oscillator, Fixed Frequency (Dual) Programmable Timers EconOscillator? Series DS1077 8 Pins 15.2kHz~125MHz 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1077Z-125+ Overview
In the packaging with the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), there is a programmable timer enclosed in the package. In this case, the programmable timer's frequency is set to 15.2kHz~125MHz.It is used to pack in Tube case. There are several types of mounting available: such as Surface Mount.The programmable timer is capable of providing a voltage of 4.75V~5.25V in its output, which can be used to control the clock.The type of chips can be divided into Oscillator, Fixed Frequency (Dual). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 50mA voltage. The EconOscillator? relates to the digital timer's series. It is based on DS1077. The timer clock contains 8 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
DS1077Z-125+ Features
Operate frequency at 15.2kHz~125MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
DS1077Z-125+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1077Z-125+ Programmable Timers & Oscillators applications.
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Precision timing
  • Domestic appliances
  • Electric Vehicles
  • Smart Key
  • Consumer Electronics
  • Motor control
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Car Door Handle circuit
  • Home Automation Sensors
Step5Bar-code shipping tag
DS1077Z-125+
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    15.2kHz~125MHz
  • Base Part Number
    DS1077
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Load Capacitance
    50pF
  • Max Duty Cycle
    60 %
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm