  • DS1100SDC-3
DS1100SDC-3
advertisement
Manufacturer No:
DS1100SDC-3
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-DS1100SDC-3
Package:
Datasheet:
DS1100SDC-3
Description:
Quantity:
In Stock : 13741
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS1100SDC-3
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Rack
  • Mounting Type
    Rack Mount
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DS1100SDC (1100W)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    7.74Lx3.40W x 1.52 H 196.5mmx86.3mmx38.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Front End
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1100W
  • Max Power Dissipation
    1.1kW
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cUL, DEMKO
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input (Max)
    -72V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    -36V
  • Current - Output (Max)
    91.76A
  • Height
    38.608mm
  • Length
    196.596mm
  • Width
    86.36mm