  • DS1100U-300+
DS1100U-300+
advertisement
Manufacturer No:
DS1100U-300+
HK JDW NO:
503-DS1100U-300+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1100U-300+
Description:
5V -40°C~85°C Multi-Functional Gate DS1100 5V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1100U-300+ Overview
The product is packaged using Tube in order to maximize its cost-effectiveness. 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 4.75V~5.25V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The operating temperature is -40°C~85°C. A 5 tap/step configuration is provided. A number of related parts with the same base part number DS1100 are universally preferred for a wide range of applications. The device is placed at the location of the terminals at DUAL. As part of its unique configuration, it is equipped with 8 terminations. When operating, 5V receives a supply voltage. SILICON DELAY LINE is used as its logic type. Based on advanced CMOS technology, it has been developed. This category offers all the benefits of the subcategory of Delay Lines. A flexible power supply is provided for the operation of 5V.
DS1100U-300+ Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
DS1100U-300+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1100U-300+ Delay Lines Timing ICs applications.
  • RF ATE applications
  • Digital Video Projection
  • Telecommunications
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Embedded Systems
  • Switch Debouncing
  • Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
  • Digital Test Equipment
  • Digital Systems
  • Aperture Centering
Step5Bar-code shipping tag
DS1100U-300+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1100
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Function
    Nonprogrammable
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    300 ns
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Delay to 1st Tap
    60ns
  • Programmable Delay Line
    NO
  • Available Total Delays
    300ns
  • Total Delay-Nom (td)
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm