  • DS1100Z-50+
DS1100Z-50+
advertisement
Manufacturer No:
DS1100Z-50+
HK JDW NO:
503-DS1100Z-50+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1100Z-50+
Description:
5V -40°C~85°C Multi-Functional Gate DS1100 8 Pin 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1100Z-50+ Overview
As a cost-effective packaging method, Tube is used. 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V~5.25V. It is mounted using the technique of Surface Mount. It operates at a temperature of -40°C~85°C. A 5 tap/step configuration is provided. A number of related parts with the same base part number DS1100 are universally preferred for a wide range of applications. At DUAL are the terminals. The system is equipped with 8 terminations for a unique configuration. During operation, 5V is provided with a supply voltage. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. A state-of-the-art CMOS technology is used in its development. This category offers all the benefits of the subcategory of Delay Lines. It is mounted in the way of Surface Mount. There is a power supply provided in 5V to ensure flexibility of operation. A group of 8 pins has been arranged in its design. For specific applications, it operates with a voltage supply of 5V.
DS1100Z-50+ Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
With 5V I/O
DS1100Z-50+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1100Z-50+ Delay Lines Timing ICs applications.
  • Transponder design
  • Network Hubs, Bridges, and Routers
  • Serial data transmissions up to 32 Gbps
  • Broadband test and measurement
  • Digital Systems
  • Digital Test Equipment
  • Security Systems
  • QDR/QDRII Memory Systems
  • Signal Generators and Analyzers
  • Embedded Systems
Step5Bar-code shipping tag
DS1100Z-50+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1100
  • Function
    Nonprogrammable
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Propagation Delay
    50 ns
  • Turn On Delay Time
    50 ns
    SILICON DELAY LINE
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    12mA
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Delay to 1st Tap
    10ns
  • Total Delay-Nom (td)
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm