  • DS1230AB-200IND
DS1230AB-200IND
advertisement
Manufacturer No:
DS1230AB-200IND
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1230AB-200IND
Package:
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1230AB-200IND
Description:
5V V 28 Pin Memory IC DS1230AB 256 kb kb
Quantity:
In Stock : 9972
Step5Bar-code shipping tag
DS1230AB-200IND
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    200GHz
  • Base Part Number
    DS1230AB
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.085mA
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    200ns
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A