  • DS28E01P-100+T
DS28E01P-100+T
advertisement
Manufacturer No:
DS28E01P-100+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS28E01P-100+T
Package:
6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width)
Datasheet:
DS28E01P-100+T
Description:
3/5V V 6 Pin Memory IC DS28E01 1 kb kb 3.94mm mm
Quantity:
In Stock : 7211
Purchasing and Inquiry
General Description
Features
1024 Bits of EEPROM Memory Partitioned Into Four Pages of 256 Bits
User-Programmable Page Write Protection for Page 0, Page 3, or All Four Pages Together
User-Programmable OTP EPROM Emulation Mode for Page 1 (“Write to 0”)
Communicates to Host with a Single Digital Signal at 15.3kbps or 90.9kbps Using 1-Wire Protocol
Switchpoint Hysteresis and Filtering to Optimize Performance in the Presence of Noise
Reads and Writes Over 2.8V to 5.25V Voltage Range from -40°C to +85°C
6-Lead TSOC and TDFN or 2-Lead TO-92 and SFN Packages
Applications
Step5Bar-code shipping tag
DS28E01P-100+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    3.94mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    6
  • Package / Case
    6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width)
  • Interface
    Serial
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Density
    1 kb
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS28E01
  • Pin Count
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.8V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Access Time
    2μs
  • Memory Size
    1Kb 256 x 4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Voltage - Supply
    2.85V~5.25V