  • DS1245ABP-100
DS1245ABP-100
advertisement
Manufacturer No:
DS1245ABP-100
HK JDW NO:
503-DS1245ABP-100
Package:
34-PowerCap™ Module
Datasheet:
DS1245ABP-100
Description:
5V V 34 Pin Memory IC DS1245AB 1 Mb kb
Quantity:
In Stock : 10880
Step5Bar-code shipping tag
DS1245ABP-100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    34-PowerCap™ Module
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    34
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    34
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    100GHz
  • Base Part Number
    DS1245AB
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Operating Supply Current
    85mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    128KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    100ns
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.005A