  • DS1251Y-70+
DS1251Y-70+
advertisement
Manufacturer No:
DS1251Y-70+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1251Y-70+
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1251Y-70+
Description:
32 Terminations5V 32 Pin DS1251 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year, NVSRAM
Purchasing and Inquiry
DS1251Y-70+ Overview
This real time analog clock can be found in package 32-DIP Module (0.600, 15.24mm).There is a packaging method that is similar to Tube.A voltage of 4.5V~5.5V is supplied to this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Phantom Time Chip.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Through Hole.0°C~70°C is the operating temperature.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Leap Year, NVSRAM are maintained.Transmission lines with 32 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.There is 5V voltage supplied to this RTC real time clock.A total of 32 pins are included in this product.DS1251 are the family name of RTCs .Under the Timer or RTC subcategory, the RTCs belongs.In the RTC times, there is a memory of 512KB that is available for storing programs as well as data.RTC module mounting type Through Hole is specified.In order for it to be powered, it requires a power supply of 5V.There are 32 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications real time clock. In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V.It is possible to reach a frequency of 70GHz.
DS1251Y-70+ Features
32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1251Y-70+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1251Y-70+ Real Time Clocks applications.
  • Hand-Held Devices
  • Network Appliance
  • Daily alarms
  • Industrial
  • Digital voice recorders
  • POS Terminal
  • Telecommunications
  • Thermostat
  • Bridges
  • Data loggers
Step5Bar-code shipping tag
DS1251Y-70+
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Type
    Phantom Time Chip
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    DS1251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    512KB
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10mA @ 5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    10.922mm
  • Length
    43.053mm
  • Width
    15.24mm