  • DS1390U-33+T
DS1390U-33+T
advertisement
Manufacturer No:
DS1390U-33+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1390U-33+T
Package:
Datasheet:
DS1390U-33+T
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Real Time ClocksTimers or RTCs Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1390U-33+T Overview
Transmission lines with 10 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.This RTC real time clock has a voltage of 3.3V.It is equipped with the necessary features since it has 10 pins.A part like this is included in Timers or RTCs.0.032MHz should be the maximum output frequency.The power supply is 3.3V.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).In this electrical real time analog clock, there is a uPs/uCs/Peripheral ICs type of TIMER, REAL TIME CLOCK.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.97V.A temperature below 85°C°C should be maintained during operation.
DS1390U-33+T Features
10 terminations
10 pin count
3.3V power supplies
DS1390U-33+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1390U-33+T Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Portable instruments
  • Medical Equipment
  • Network Hubs
  • Digital cameras
  • Medicine Dispenser
  • Point-of-Sale Equipment
  • Copy machines
  • Utility Meters
  • Medical Devices
Step5Bar-code shipping tag
DS1390U-33+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    SERIAL, 3-WIRE
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm