  • DS1E-M-DC12V
DS1E-M-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
DS1E-M-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DS1E-M-DC12V
Package:
DIP
Datasheet:
DS1E-M-DC12V
Description:
PANASONIC EW DS1E-M-DC12V MINIATURE RELAY, SPDT, 12VDC, 2A, THOUGH HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS1E-M-DC12V
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    3g
  • Manufacturer Package Identifier
    DS1E-M-DC12V
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    DS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    PC Pin, Solder
  • Type
    Electromechanical
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Pitch
    2.54mm
  • Packing Method
    BOX; TUBE
  • Depth
    9.9mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Number of Contacts
    1
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    EPOXY RESIN SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Rise Time
    3ms
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    360Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    400mW
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Switching Current
    2A
  • Test Voltage
    1.5kV
  • Height
    10.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm