  • KHAU-17D13-24
KHAU-17D13-24
advertisement
Manufacturer No:
KHAU-17D13-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KHAU-17D13-24
Package:
Datasheet:
KHAU-17D13-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KHAU-17D13-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Weight
    45g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KHA
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    SOCKET MOUNTABLE
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    28.2mm
  • Body Breadth
    21.8 mm
  • Physical Dimension
    28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
  • Contact Resistance
    200mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Operate Time
    13ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    900mW
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Body Height
    34.9mm
  • Length - Termination
    0.008 inch