  • DS2016-100
DS2016-100
advertisement
Manufacturer No:
DS2016-100
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS2016-100
Package:
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS2016-100
Description:
3/5V V 24 Pin Memory IC DS2016 31.75mm mm
Quantity:
In Stock : 16168
Step5Bar-code shipping tag
DS2016-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATES AT 3V
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    100GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS2016
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.055mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    100ns
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Memory Density
    16384 bit
  • Access Time (Max)
    100 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    31.75mm