  • DS28E04S-100+T
DS28E04S-100+T
advertisement
Manufacturer No:
DS28E04S-100+T
HK JDW NO:
503-DS28E04S-100+T
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS28E04S-100+T
Description:
16 Pin Memory IC DS28E04 4 kb kb 9.9mm mm
Quantity:
In Stock : 17591
Step5Bar-code shipping tag
DS28E04S-100+T
    Select All
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2011
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    DS28E04
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Memory Size
    4Kb 256 x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    2μs
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    1-Wire®
  • Organization
    4KX1
  • Memory Width
    1
  • Density
    4 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Endurance
    50000 Write/Erase Cycles
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm