  • DSF100J153
DSF100J153
advertisement
Manufacturer No:
DSF100J153
HK JDW NO:
192-DSF100J153
Package:
Radial
Datasheet:
DSF100J153
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSF100J153
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    DSF
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    630mV
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    50μm
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm