  • DSPIC30F4012-20I/SP
DSPIC30F4012-20I/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F4012-20I/SP
HK JDW NO:
536-DSPIC30F4012-20I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
48KB 16K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 30F Series DSPIC30F4012 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F4012-20I/SP Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is mounted using the way of Through Hole. It is available in the Tube package. There is a dsPIC as core processor in this device. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. The device has 20 I/Os. To find comparable components, use the DSPIC30F4012 base part number. The terminals of this device are set to DUAL. Currently, it consists of 28 terminationals. The electrical component is part of the series dsPIC? 30F. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. The structure is composed of 28 pins. As a result, it is mounted in accordance with Through Hole. This device has a total of 28 pins. In the subcategory of Digital Signal Processors, this component is included. A device with a memory size of 48kB can store programs and data. This device works well at 20MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. 5 timer/counters are present. An oscillator of type Internal is used.
DSPIC30F4012-20I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F4012-20I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F4012-20I/SP Microcontroller applications.
  • ECG machine
  • Removable disks
  • Light sensing & controlling devices
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • DVD\DV\MP3 players
  • PDAs, game consoles
  • Paper shredders
  • Mice
  • Walkie talkies
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F4012-20I/SP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F4012
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 16K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    384 kb
  • EEPROM Size
    FIXED-POINT
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm