  • DSPIC30F6010A-30I/PT
DSPIC30F6010A-30I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6010A-30I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6010A-30I/PT
Package:
80-TQFP
Description:
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6010A 80 Pin 30MHz 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 8488
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F6010A-30I/PT Overview
This Microcontroller comes in a 80-TQFP package. There are 68 I/Os on the Microcontroller. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The MCU is based on the 16-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The dsPIC™ 30F series is comprised of this electrical component. 144KB 48K x 24 is the size of its program memory. A dsPIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 80 terminations on the IC chip, which means there are 80 terminations on the integrated circuit chip. The part works on a 16-bit basis. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. 144kB is the memory size of the part. There are a number of alternatives to the base part number DSPIC30F6010A that you can find. Performing well when operated at frequency 30MHz can be achieved. The chip has 80 pins. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time. The pins counted are 80. In total, there are 16 channels for the ADC on this board. There are a total of 1 A/D converters on the device. An 8-channel PWM controller is used by the device.
DSPIC30F6010A-30I/PT Features
  • 80-TQFP package
  • Mounting type of Surface Mount
  • Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F6010A-30I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6010A-30I/PT Microcontroller applications.
  • Christmas lights
  • Light sensing & controlling devices
  • Robots
  • Digital TVs
  • Calculator
  • Robotic prosthetic limbs
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Keyboards
  • Copiers
  • Multi-meter
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6010A-30I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Termination
    SMD/SMT
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    30MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F6010A
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    144kB
  • Number of I/O
    68
  • Nominal Supply Current
    84mA
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    144KB 48K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1.1 Mb
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    8
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.0414mm
  • Length
    9.9822mm
  • Width
    10.0076mm