  • DSPIC30F6013A-20E/PT
DSPIC30F6013A-20E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6013A-20E/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6013A-20E/PT
Package:
80-TQFP
Description:
132KB 44K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 30F Series DSPIC30F6013A 80 Pin 20MHz 5V 80-TQFP
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F6013A-20E/PT Overview
There is a 80-TQFP package available to save space. A Surface Mount mounting method is used. There is a Tray package available for it. Devices with dsPIC core processors are available. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. Its type of program memory is FLASH. A total of 68 I/Os are available on this device. To find equivalent components, use its DSPIC30F6013A base part number. The terminals of this device are located at QUAD. It has 80 terminationals. dsPIC? 30F is the series number of this electrical component. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. It is constructed with 80 pins. Based on the Surface Mount method, it is mounted. On it, there are 80 pins. This is a component included in Digital Signal Processors. Using the devices' 132kB memory size, you can store programs and data. Working at a frequency of 20MHz results in excellent efficiency. The number of timers and counters is 5. Using oscillator type Internal makes it work.
DSPIC30F6013A-20E/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F6013A-20E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6013A-20E/PT Microcontroller applications.
  • Guidance-GPS
  • Vacuum cleaners
  • Calculator
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Digital cameras
  • Speed meter
  • Coffee machines
  • Aerospace navigation systems
  • Washing machine
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6013A-20E/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F6013A
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    132kB
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    132KB 44K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    6144
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm