  • DSPIC30F6014AT-30I/PT
DSPIC30F6014AT-30I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6014AT-30I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6014AT-30I/PT
Description:
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 30F Series DSPIC30F6014A 80 Pin 30MHz 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 6435
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F6014AT-30I/PT Overview
It is available in the 80-TQFP package for the benefit of saving space. Surface Mount is the way to mount it. In the package Tape & Reel (TR), it is included. With a processor of dsPIC cores, the device is powered. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. 68 I/Os have been provided by the device. Other components that are comparable to it have the base part number DSPIC30F6014A. The electrical component is part of the series dsPIC? 30F. Storage of data is performed using memory type FLASH. A total of 80 pins are required to construct this device. The method of Surface Mount is used to mount it. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 144kB. A core architecture of dsPIC is used. This device works well at 30MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. 5 timers/counters are in use. It operates at a maximum frequency of 30MHz. A temperature of less than 85°C is recommended for the operating environment. It is recommended that the working temperature be above -40°C. A chip with 68 programmable inputs/outputs is available. Using oscillator type Internal makes it work.
DSPIC30F6014AT-30I/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
DSPIC30F6014AT-30I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6014AT-30I/PT Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Smartphone
  • Coffee machines
  • Automatic staplers
  • Hard drives
  • DVD\DV\MP3 players
  • Removable disks
  • Heater/Fan
  • Mobile computers
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6014AT-30I/PT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    80
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (12x12)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    30MHz
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
    68
  • Speed
    30 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
    5
  • Core Architecture
    4K x 8
  • Max Frequency
    30MHz