  • DSPIC33EP512GM706-E/MR
DSPIC33EP512GM706-E/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512GM706-E/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512GM706-E/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP512GM706 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP512GM706-E/MR Overview
For space savings, it is available in the 64-VFQFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. It comes in a Tube package. A core processor of dsPIC is present in the device. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. Memory type FLASH is used for program memory. 53 I/Os are present on the device. It has a base part number of DSPIC33EP512GM706 that can be used to find other components that are comparable. At QUAD, its terminals are located. As far as terminations are concerned, there are 64 terminations present. The electrical component is part of the series Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33EP. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. This component is a part of Digital Signal Processors. The devices have a memory size of 512kB that can be used to store programs and data. 50mA is the maximum supply current. There is 3.3V power source in this device. In the device, the clock runs at 60MHz. A supply voltage (Vsup) above 3V is necessary for normal operation. An oscillator of type Internal is used.
DSPIC33EP512GM706-E/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP512GM706-E/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP512GM706-E/MR Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Telephone sets
  • Keyboards
  • Industrial instrumentation devices
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Firewalls
  • Washing machine
  • Ipod
  • Electronic jamming systems
  • Computer/laptop
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512GM706-E/MR
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512GM706
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 30x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    524288
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    49152
  • Number of Timers
    13
  • Number of External Interrupts
    5
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA