  • DSPIC33FJ16GP102-I/SS
DSPIC33FJ16GP102-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ16GP102-I/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ16GP102-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33F Series DSPIC33FJ16GP1 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ16GP102-I/SS Overview
For space savings, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Surface Mount is the way to mount it. Package Tube contains it. Devices with dsPIC core processors are available. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. The type of memory it uses is FLASH. There are 21 I/Os on it, which makes it a very simple device. To find equivalent components, use its DSPIC33FJ16GP1 base part number. DUAL is the position of its terminals on the board. In this case, there are 28 terminationals. The dsPIC? 33F series contains this electrical component. The 3.3V supply voltage enables high efficiency. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER. A total of 28 pins are required to construct this device. A total of 28 pins are attached to it. It falls under the category of Digital Signal Processors. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 16kB. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 32MHz. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs. There are 3 timers/counters. A chip with 35 programmable inputs/outputs is available. Using oscillator type Internal makes it work.
DSPIC33FJ16GP102-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ16GP102-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ16GP102-I/SS Microcontroller applications.
  • Wastewater treatment
  • Process control devices
  • Television
  • Ipod
  • Scanners
  • Hand-held metering systems
  • Projector
  • Process control devices
  • Toasters
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ16GP102-I/SS
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    5461
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    35
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    1024
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ16GP1
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    16 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V