  • DSPIC33FJ32MC202-I/SP
DSPIC33FJ32MC202-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32MC202-I/SP
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32MC202-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33F Series DSPIC33FJ32MC202 28 Pin 40MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ32MC202-I/SP Overview
For space savings, it is available in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. Through Hole is the way to mount it. It comes in the package?of a Tube. With a processor of dsPIC cores, the device is powered. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. There are 21 I/Os on it, which makes it a very simple device. To find comparable components, use the DSPIC33FJ32MC202 base part number. The terminals of this device are set to DUAL. It consists of 28 terminationals. This electrical component is part of the dsPIC? 33F series. Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. The structure is constructed from 28 pins. Mounting is performed in accordance with Through Hole. In total, it has 28 pins. This component is a part of Digital Signal Processors. A device with a memory size of 32kB can store programs and data. Supply current cannot exceed 70mA. It performs extremely well at a frequency of 40MHz. 3.3V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. There are currently 3 timers/counters set up on the system. Internal is the oscillator type it uses.
DSPIC33FJ32MC202-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ32MC202-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ32MC202-I/SP Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Digital set-top boxes
  • Equipment control
  • Toys
  • Instrument control
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Digital cameras
  • Calculator
  • Light sensing & controlling devices
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32MC202-I/SP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32MC202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    70mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    256 kb
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm