  • DSTL-0216-12
DSTL-0216-12
advertisement
Manufacturer No:
DSTL-0216-12
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-DSTL-0216-12
Package:
Datasheet:
DSTL-0216-12
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Step5Bar-code shipping tag
DSTL-0216-12
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Published
    2016
  • Series
    DSTL
  • Size / Dimension
    0.378Diax0.520L 9.60mmx13.20mm
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Closed Frame (Pull), Tubular
  • Power (Watts)
    1.1W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Technology
    Electromechanical
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • DC Resistance (DCR)
    144Ohm
  • Bushing Thread
    10-32 NF-2A
  • Duty Cycle
    Continuous
  • Stroke Length
    0.106 2.70mm
  • Shaft Detail
    Groove
  • Length
    13.208mm
  • Diameter - Shaft
    0.110 (2.79mm)