  • DSTL-0418-12
DSTL-0418-12
advertisement
Manufacturer No:
DSTL-0418-12
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-DSTL-0418-12
Package:
Datasheet:
DSTL-0418-12
Description:
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSTL-0418-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.029lb 13.15g
  • Published
    2015
  • Series
    DSTL
  • Size / Dimension
    0.504Diax0.689L 12.80mmx17.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Closed Frame (Pull), Tubular
  • Power (Watts)
    1.3W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    Electromechanical
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • DC Resistance (DCR)
    110Ohm
  • Duty Cycle
    Continuous
  • Stroke Length
    0.125 3.18mm
  • Shaft Detail
    Round
  • Length
    17.5006mm
  • Diameter - Shaft
    0.156 (3.97mm)