  • DTB120150UC-P5P-FL
DTB120150UC-P5P-FL
advertisement
Manufacturer No:
DTB120150UC-P5P-FL
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-DTB120150UC-P5P-FL
Package:
Description:
BATTERY CHARGER DESKTOP 12V 1.5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTB120150UC-P5P-FL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Mounting Type
    Desktop
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.89Lx1.24W x 4.53 H 48.00mmx31.50mmx115.00mm
  • Feature
    Multiple Charge Modes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Termination Style
    2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm Female
  • Approval Agency
    CE, cUL, UL
  • Voltage - Input
    100V~240VAC
  • Power - Max
    18W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    12V
  • Charge Current - Max
    1.5A
  • Voltage - Nominal
    12V
  • Height
    115.062mm
  • Length
    48.006mm
  • Width
    31.496mm