  • DZ-10GW22-1A
DZ-10GW22-1A
advertisement
Manufacturer No:
DZ-10GW22-1A
HK JDW NO:
607-DZ-10GW22-1A
Package:
Datasheet:
DZ-10GW22-1A
Description:
Basic / Snap Action Switches BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
DZ-10GW22-1A
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    DZ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP00
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    49.2mm
  • Body Breadth
    17.45 mm
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    400gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Overtravel
    0.035 (0.9mm)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Differential Travel
    0.094 (2.4mm)
  • Operating Position
    1.188 (30.2mm)
  • Release Force
    85gf
  • Actuator Travel
    0.9 mm
  • Body Height
    22.7mm