  • DZ23C10-7-F
DZ23C10-7-F
advertisement
Manufacturer No:
DZ23C10-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DZ23C10-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DZ23C10-7-F
Purchasing and Inquiry
DZ23C10-7-F Overview
With this device, a wide range of 6% reverse voltages is supported.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 15Ohm ohm.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 10V is estimated for this device.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 15Ohm ohm, which represents the opposition to alternating current.The device can be operated at a voltage of 10V V.This electronic part is currently receiving 5mA test current.With respect to voltage tolerance, this part has 5%.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 10V.For this device, the maximum reverse leakage voltage is 100nA.This device can handle reverse currents of 100nA amps at peak.
DZ23C10-7-F Features
15Ohm ohm
±5% tolerance
a working voltage of 10V
5mA test current
5% voltage tolerance
a maximum reverse leakage voltage of 100nA
100nA amp
DZ23C10-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DZ23C10-7-F applications of zener diode arrays.
Step5Bar-code shipping tag
DZ23C10-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DZ23C10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    10V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm