  • DZ9F6V2S92-7
DZ9F6V2S92-7
advertisement
Manufacturer No:
DZ9F6V2S92-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DZ9F6V2S92-7
Package:
SOD-923
Datasheet:
DZ9F6V2S92-7
Purchasing and Inquiry
DZ9F6V2S92-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 3V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
DZ9F6V2S92-7 Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
DZ9F6V2S92-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DZ9F6V2S92-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ9F6V2S92-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V