  • E2A-M30LS15-WP-C2 2M
E2A-M30LS15-WP-C2 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M30LS15-WP-C2 2M
HK JDW NO:
607-E2A-M30LS15-WP-C2 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2A-M30LS15-WP-C2 2M Overview
E2A-M30LS15-WP-C2 2M Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 250Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M30LS15-WP-C2 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M30LS15-WP-C2 2M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Office automation equipment
  • Automatic faucet
  • Notebooks
  • Count different applications
  • Non-ferrous objects detection
  • Rolling mills
  • Lighting
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M30LS15-WP-C2 2M
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    250Hz
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C