  • E2E-X1R5Y1
E2E-X1R5Y1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X1R5Y1
HK JDW NO:
607-E2E-X1R5Y1
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
Description:
20VAC~264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2E-X1R5Y1 Overview
Cylinder, Threaded - M8 includes it for your convenience. A temperature of -25°C~70°C is a suitable operating temperature for proximity sensors. A 4 pin electronic component is used here. It is possible to operate proximity sensors at the lowest operating temperature -25°C. Sensors cannot operate above 70°C. It is important that the rate of the proximity sensor be set at 25Hz so that the proximity sensor switch can function properly. If the proximity sensors are supplied with a nominal current of 13mA, they should operate normally.
E2E-X1R5Y1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 20VAC~264VAC
Response Frequency: 25Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5Y1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X1R5Y1 Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Office automation equipment
  • TV
  • Collision detection on robots
  • Usage in Security
  • Smart toilets
  • Tablets
  • Detect position
  • Automation
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X1R5Y1
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    20VAC~264VAC
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    10V
  • Nominal Supply Current
    13mA
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
  • Response Frequency
    25Hz
  • Max Supply Voltage (AC)
    240V
  • Switching Frequency
    25Hz
  • Min Supply Voltage (AC)
    24V
  • Height
    15mm
  • Length
    47mm
  • Width
    15mm