  • E2FM-QX1R5D1 2M
E2FM-QX1R5D1 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2FM-QX1R5D1 2M
HK JDW NO:
607-E2FM-QX1R5D1 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2F Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
E2FM-QX1R5D1 2M Overview
E2FM-QX1R5D1 2M Features
E2F Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2FM-QX1R5D1 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2FM-QX1R5D1 2M Proximity Sensors applications.
  • Automatic faucet
  • Office automation equipment
  • Parking
  • Automation
  • Recycling plants
  • Home appliances
  • Assembly lines
  • Rolling mills
  • Count different applications
  • Measurement of the distance from the target
Step5Bar-code shipping tag
E2FM-QX1R5D1 2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    E2F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    200Hz