  • E2Q2-N30MY4-U
E2Q2-N30MY4-U
advertisement
Manufacturer No:
E2Q2-N30MY4-U
HK JDW NO:
607-E2Q2-N30MY4-U
Package:
Module
Datasheet:
E2Q2-N30MY4-U
Description:
20VAC~253VAC Inductive Module Bulk E2Q Series Plastic Connector Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
E2Q2-N30MY4-U Overview
Including it in package Module will make it easier for you. It is possible for proximity sensors to function well at -25°C~70°C. An electronic component with 3 pins is available. A proximity sensor's lowest operating temperature is -25°C. Sensors cannot operate above 70°C. To ensure that the proximity sensors perform their function, the rate should be set to 20Hz. To make proximity sensors work properly, the reed switch's internal contacts should be conducting 10mA current. The best way to increase the efficiency of this electronic part is to set the current to 500mA. It is compatible with the Bulk package.
E2Q2-N30MY4-U Features
E2Q Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 20VAC~253VAC
Response Frequency: 20Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Supply Current: 500mA
E2Q2-N30MY4-U Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2Q2-N30MY4-U Proximity Sensors applications.
  • Rolling mills
  • Detect position
  • Self-driving cars
  • Non-ferrous objects detection
  • Collision detection on robots
  • Wearables
  • Counter System
  • Automatic faucet
  • Recycling plants
  • PC monitors
Step5Bar-code shipping tag
E2Q2-N30MY4-U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Cable, Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    E2Q
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    20VAC~253VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Depth
    40mm
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    SCR-NC/NO, 2-Wire
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    10V
  • Operating Supply Current
    500mA
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    20Hz
  • Switching Frequency
    20Hz
  • Switching Current
    10mA
  • Height
    118mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm