  • EC2SA-05S12N
EC2SA-05S12N
advertisement
Manufacturer No:
EC2SA-05S12N
HK JDW NO:
136-EC2SA-05S12N
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
EC2SA-05S12N
Description:
Isolated DC/DC Converters DC-DC, 2W Wide Input 4.5-9.0Vin, 12Vout
Step5Bar-code shipping tag
EC2SA-05S12N
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    EC2SA (2W)
  • Size / Dimension
    0.86Lx0.36W x 0.44 H 21.8mmx9.2mmx11.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Output Power
    2W
  • Current - Output 1
    167mA
  • Nominal Input Voltage (DC)
    5V