  • EC3AB12H
EC3AB12H
advertisement
Manufacturer No:
EC3AB12H
HK JDW NO:
136-EC3AB12H
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
EC3AB12H
Description:
Isolated DC/DC Converters 3W/2:1 Input/Plastic 9-18Vin, 12Vout, DIP
Step5Bar-code shipping tag
EC3AB12H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EC3AB12H.
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 14 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~71°C
  • Published
    2015
  • Series
    EC3AB (3W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.50 H 31.8mmx20.3mmx12.7mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Output Power
    3W
  • Current - Output 1
    250mA
  • Nominal Input Voltage
    12V