  • ECA-0JM103
ECA-0JM103
advertisement
Manufacturer No:
ECA-0JM103
HK JDW NO:
590-ECA-0JM103
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-0JM103
Description:
Capacitor;Alum Electrolytic;Cap 0.01 F;Tol 20%;Vol-Rtg 6.3 VDC;Radial;16x25;Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-0JM103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.465A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.46 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    1.45A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm