  • ECA-2CM101
ECA-2CM101
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2CM101
HK JDW NO:
590-ECA-2CM101
Datasheet:
ECA-2CM101
Description:
Cap Aluminum Lytic 100uF 160V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 515mA 2000h 85C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2CM101
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    515mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    515mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    875.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    515mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm