  • ECA-2GM010
ECA-2GM010
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2GM010
HK JDW NO:
590-ECA-2GM010
Datasheet:
ECA-2GM010
Description:
Cap Aluminum Lytic 1uF 400V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 32mA 2000h 85C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2GM010
    14 Weeks
  • Mount
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    17mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    32mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    32mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    54.4mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    32mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm