  • ECA-2WM010
ECA-2WM010
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2WM010
HK JDW NO:
590-ECA-2WM010
Datasheet:
ECA-2WM010
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2WM010
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    1.17934g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.5μA
  • Ripple Current
    37mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    62.9mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    37mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm