  • ECE-A1AN102X
ECE-A1AN102X
advertisement
Manufacturer No:
ECE-A1AN102X
HK JDW NO:
590-ECE-A1AN102X
Datasheet:
ECE-A1AN102X
Description:
Cap Aluminum Lytic 1000uF 10V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 470mA 2000h 85C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECE-A1AN102X
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    SU
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    470mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    470mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    799mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm