  • ECO-S1CP223BA
ECO-S1CP223BA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1CP223BA
HK JDW NO:
590-ECO-S1CP223BA
Datasheet:
ECO-S1CP223BA
Description:
Cap Aluminum Lytic 22000uF 16V 20% (22 X 45mm) Snap-In 10mm 0.038 Ohm 6100mA 3000h 85C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1CP223BA
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    TS-UP
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    38mOhm
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.77989mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.015A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    50 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm