  • ECQ-V1H103JL5
ECQ-V1H103JL5
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1H103JL5
HK JDW NO:
590-ECQ-V1H103JL5
Datasheet:
ECQ-V1H103JL5
Description:
Capacitor;Polyester Metallized;Cap 0.01uF;Tol 5%;Vol-Rtg 50 VDC;Radial;STR;T&R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1H103JL5
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    ECQ-V
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.126W 7.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5mm
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2912
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm